Thursday, 21 December 2017 12:15
40 milyon dekarlık alanın 20 milyon alanında tarımsal faaliyet gerçekleştiren, büyükbaş hayvanda 867 bin küçükbaşta ise 2 milyon hayvan kapasitesine sahip olan Konya, IPARD projeleri ile kırsal kalkınmasını tamamlıyor. İlk desteklemede 373 Milyon TL yatırım yapıldı IPARD projelerinin AB’ye aday ya da potansiyel aday olan ülkelerin tamamına AB’ye katılım öncesi mali yardım kullandırılması olarak adlandırıldığını ifade eden TKDK Konya İl Koordinatörü Hakan Doğan,  sektör analizi yapılarak hazırlanan programların 2007 yılından beri AB tarafından kabul edilip uygulandığını söyledi. Doğan, “2007-2013 yılları arasında IPARD-1'i uyguladık. Konya'da 547 projede 373 milyon TL yatırım yapıldı. 373 milyon TL'nin 184 milyon TL’si hibe olarak verildi. IPARD-I'de doğrudan bin 980, dolaylı yoldan 6 bin 378 kişiye istihdam sağladık. 5 bin farklı tipte 100 bin makine ekipman desteği verdik. Konya olarak IPARD-I'i 42 il arasında ikinci sırada bitirdik. Projeler faal olarak devam ediyor” dedi. 2020 sonuna kadar 2 bin yeni istihdam sağlanacakIPARD-2'deki desteklemeler kapsamında 2020 sonuna kadar 42 il arasında birinci sırada yer almak istediklerini ifade eden Doğan, “Türkiye genelinde IPARD-2'nin bütçesi 801 milyon avro. Buradan alabildiğimiz kadar pay almak istiyoruz. Önümüzdeki iki yıl içinde diğer projelerimize ek olarak 327 adet projeyle 165 Milyon TL hibe hedefliyoruz. Bu hibeler ile kırsalda yaklaşık 300 Milyon TL yatırım yapılacak. İki yıl içinde 40 yaş altı 200 genç yatırımcıya ve 30 kadın yatırımcıya pozitif ayrımcılık uygulayacağız. 2020 sonunda 2 bin yeni istihdam hedefliyoruz” açıklamalarını yaptı. Besi ve süt çiftlik projeleri ağırlıklı 2014-2020 yılları kapsayan IPARD-2 programının çalışmaları devam ediyor. Konya’da IPARD II kapsamında sözleşme imzalanmış ve işlemleri devam eden 320 projede 246 milyon TL yatırım karşılığında 118 milyon TL hibe ödenmesini planlıyoruz. Hibelerden şu ana kadar 27 milyon TL’lik kısmının ödemesini gerçekleştirildi .Projeler ile yerel kalkınma sağlanıyor Projeler, kırsaldan göçü engellemek, çiftçinin refah seviyesini arttırmak ve kırsalda işsizliği azaltmak için uygulanıyor. Mevcut işletmelerin AB standartlarında yükseltilmesini en büyük amaçlar arasında yer alıyor. Tüm işletmelerimiz AB standartlarına uygun olarak inşa ediliyor. Üretimden işlemeye, depolamadan pazarlamaya kadar ürünlerin her aşamasında işletmeler kuruyoruz. Mekanizmamızı üretimden tüketime bağlı olarak kurgulanmış durumda. Top yekûn kırsal kalkınma yapıyoruz. Konya’da ilk defa desteklenen sektörler Konya’da yenilenebilir enerji sektöründen, mantar üretim sektöründen ve lavanta işleme ve paketleme sektörlerinden ilk defa proje uygulanacak. Amacımız, destekleri Konya’da daha geniş kesimlere ulaştırmak ve kırsal kesimden göçün önüne geçmek.
Thursday, 30 November 2017 10:30
İnstagramda bulunan "pyrzmhndslk" isimli sayfada logomuz bilgimiz dışında kullanılmış olup bu sayfa ile hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır. Sayfadan gelen gönderileri lütfen dikkate almayınız.
Tuesday, 03 October 2017 08:47
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından gerçekleştirilen IPARD I Programı kapsamında seçilen örnek yatırımlar kurumun web sitesinde yayınlanmıştır. Konya ilinde örnek proje olarak yayınlanan 19 projeden 5'i firmamız tarafından hazırlanmış ve uygulama süreci takip edilmiştir.
YENİ ÖRNEK PROJELERDE YERİNİZİ ALMAK İÇİN LÜTFEN BİZİ ARAYINIZ.
Thursday, 14 September 2017 08:20

Sayın yatırımcılarımız,
Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımları Hibe Programı (KKYDP) 12. Etap Tebliği yayınlandı.
Son Başvuru Tarihi : 8 Aralık 2017
Hibe Oranı : % 50

Başvuru konuları:
Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Mersin, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Karaman, Ardahan illerinde;
a) Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
b) Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi ve günlük en fazla 20 baş hayvan kesim kapasiteli mezbaha,
c) Soğuk hava deposu,
ç) Çelik silo,
d) Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
e) Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,
f) Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,
g) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları.

Adana, Adıyaman, Antalya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Muğla, Niğde, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Zonguldak, Bayburt, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce illerinde ise;
a) Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
b) Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
c) Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
ç) Soğuk hava deposu,
d) Çelik silo,
e) Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
f) Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,
g) Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,
ğ) Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
h) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları.

Yatırım Tutarları
Yeni tesis olan başvurularda 2.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme olan başvurularda 1.500.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda ise 1.750.000 Türk Lirası.

Ayrıntılı bilgi ve proje için lütfen bizi arayın.

Tuesday, 13 June 2017 07:37
TKDK IPARD II Programı 2. Başvuru Çağrı ilanı yayınlanmıştır. Program kapsamında Süt İşleme Tesisleri, Süt Toplama Tesisleri, Et İşleme Tesisleri, Kesimhaneler, Meyve Sebze İşleme Tesisleri ve Soğuk Hava Depoları desteklenecektir. Hibe oranı %50'dir.
Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.